prowadzący_daro.png

CO TO TMF?

TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY to audycja nagrywana, jak sama nazwa wskazuje, z dwu różnych kontynentów. Odcinki podcastu ukazują się od kwietnia 2017 roku i mocno przez ten czas ewoluowały, zarówno w formie jak i treści.

Dziś odcinki okazują się regularnie co dwa tygodnie (choć czasem nawet częściej). W “pełnych” audycjach, Patryk i Darek wspólnie omawiają mało znane perełki kina światowego. “Połówki” z kolei to solowe projekty, w których Patryk przybliża perełki krajów, w których przebywa na stałe (w przeszłości była to Islandia, Czechy, a teraz są to Niderlandy), natomiast produkcje Darka to już - dosłownie i w przenośni - wolna amerykanka. W naszej ofercie znajdziecie także i “bonusy”, w których przybliżamy Wam, zazwyczaj osobno (wyjątkiem jest tu 1917 Sama Mendesa, ważniejsze premiery kinowe.

TMF to podcast BEZSPOLJEROWY, ponieważ najgorszą rzeczą jest polecić komuś jakąś produkcję, przy okazji obdzierając go z przyjemności odkrycia danej produkcji samemu. Zamiast więc przeanalizowania filmu czy serialu na wszelkie możliwe sposoby, wszystkie odcinki przybliżają Wam produkcje od strony kuchni, oraz osobiste odczucia prowadzących bez psucia zabawy potencjalnym widzom.


HISTORIA PODCASTU

Transkontynentalny Magazyn Filmowy (TMF) został założony w 2017 roku przez Patryka Marcinkowskiego i Darka Burkowskiego. Oboje poznali się w Gdańsku w 2002 roku, gdzie należeli do Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego “Wybrzeżak". Na deskach gdańskiego teatru występowali wspólnie w przedstawieniach, jak i scenach kabaretowych, które początkowo nie zwiastowały kariery kabaretowej.


Jednak już rok później obaj współzałożyli Kabaret Ścięgno, z którym w latach 2004-2006 zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz, występując na rozmaitych festiwalach i komercyjnych imprezach kabaretowych. Do ich największego sukcesu można zaliczyć wygraną podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej “FAMA”, występ w Wieczorze Ostatniej Szansy (można powiedzieć ‘repasażach’) podczas krakowskiej PAKi, czy wyróżnienie na festiwalu kabaretowym MULATKA w Ełku.

Po okresie kabaretowej twórczości nastąpiła dłuższa rozłąka obu prowadzących. Patryk rozpoczął swoje inżynierskie wojaże po całym świecie, które kontynuuje do dziś, natomiast Darek wyjechał na studia aktorskie do Stanów Zjednoczonych, po ukończeniu których pracował w teatrze i filmie w San Francisco, a obecnie w Nowym Jorku.


W 2016 roku, w trakcie pierwszej po dłuższym czasie rozmowie telefonicznej (krążącej, jak się można domyślać, głównie wokół pasji filmowo-serialowej), zdecydowali się założyć podcast, który byłby jej realizacją. I tak od kwietnia 2017 roku tworzą i produkują audycję, która wciąż ewoluuje, będąc często uwarunkowaną aktualnym, geograficznym położeniem prowadzących.

Patryk bowiem, poza kilkoma przejściowymi okresami pobytu w Polsce, do tej pory nagrywał swoje odcinki z wielu zakątków Europy czy Azji (jego najdłuższym ‘pit-stopem’ do tej pory była Islandia, kiedy to przed ponad półtora roku wychodziły jego pół-odcinki o tematyce mocno nordyckiej). Dziś natomiast na codzień przebywa w niderlandzkiej Hadze.


Darek natomiast nadal mieszka w Nowym Jorku, gdzie oprócz produkcji audio-wizualnej i podkładania dubbingu, przyucza się do zawodu sommeliera.